Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEOLOJI BÖLÜMÜ
Yazar Konu
Backqround Çevrimdışı
Administrator
*****

Yorum Sayısı: 2,440
Üyelik Tarihi: 12.07.2015
Rep Puanı: 77
Yorum: #1
TEOLOJI BÖLÜMÜ
Dine dair bilgilerin paylaşıldığı platform...

Bu topikte elimde bulunan makalelerle birlikte , kişisel görüşlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
05.08.2015 13:46
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
mavan Çevrimiçi
Üye
*

Yorum Sayısı: 161
Üyelik Tarihi: 13.07.2015
Rep Puanı: 0
Yorum: #2
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
BİSMİLLAH DİYEREK İLK SORUMA BAŞLIYAYIM.

NEDEN KADINLARDAN PEYGAMBER SEÇİLMEDİ ? KADINLARDAN EVLİYA OLURMU?
05.08.2015 15:25
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Backqround Çevrimdışı
Administrator
*****

Yorum Sayısı: 2,440
Üyelik Tarihi: 12.07.2015
Rep Puanı: 77
Yorum: #3
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
Kuran Müslümanlığı Sapıklık mı?

“Kuran Müslümanı” tabiri, yeni bir dini akım, hizip, tarikat ya da mezhep değildir; Allah’ın Kuran’da tarif ettiği gerçek Müslüman anlamına gelmektedir. Kuran Müslümanı, takısız “Müslüman”dır, Peygamberlerimizin Müslümanlığıdır. Din adamlarının görüşlerine, hurafelere, hadislere değil, sadece Kuran’a uyar; tıpkı Hz. Muhammed’in de sadece Kuran’a uyduğu gibi:

Onlara şunu söyle: "Ben size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum. Gaybı da bilmem ben! Size ben bir meleğim de demiyorum. Yalnız bana vahyedilene uyarım ben!" Sor onlara: "Körle gören bir olur mu? Hâlâ düşünmüyor musunuz? En’am 50


Onlara bir ayet getirmediğinde, "Onu da şurdan burdan derleseydin ya," diye konuşurlar. De ki: "Ben sadece Rabbimden bana vahyedilene uyuyorum. Bu, Rabbinizden gelen gönül gözleridir, doğruya kılavuzdur, iman eden bir toplum için rahmettir." A’raf 203 (Ayrıca Bkz. Yunus 15)

Peygamber kendi yolunu sadece Kuran’a uymak olarak tanımlar; sözde Peygamber yolcularıysa, Kuran’ın yetmediğini söyleyerek Kuran’ın yanına bin çeşit kitabı daha dinin kaynağı yapmaya kalkarlar. Bir insanın kutsal kitabı Kuran’sa, Kuran tek dini kaynağın kendisi olduğunu ve kendisinden sorumlu tutulacağımızı söylüyorsa, bu durumda bizim “Bu hüküm Kuran’da var mı, yok mu” diye sormamızın nesi yanlış? “Biz Kuran’ı anlayamayız, ancak din alimleri bilir, tabiatıyla hadislere de bakmalıyız” diyenler mi Kuran’a uygun hareket etmektedir; yoksa dinini Allah’ın apaçık kitabından öğrenmeye çalışanlar mı?

Hadisin Kuran’a ihtiyacından daha fazla, Kuran’ın hadise ihtiyacı olduğu da yeni söylemler arasında.Din alimi olarak bilinen F.Gülen söylemiş bunu.Oysa Kuran kendi kendisini ayrıntılı bir şekilde açıkladığını, ne eksik ne fazla olduğunu ve tamamlandığını bize söyler...

Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O. En’am 115

Biz bu Kitap'ta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. En’am 38

Biz ayetleri, gerçeği apaçık bilmek isteyenler için iyiden iyiye açıklamışızdır. Bakara 118

İyice araştırıp kavrayan bir topluluk için ayetleri biz tam bir biçimde ayrıntılı kıldık. En’am 98

Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma. En’am 114

Bu Kur'an, Allah'ın berisinden birilerince yalan isnatlarla oluşturulmuş değildir. O, kendinden öncekinin tasdiki ve Kitap'ın ayrıntılı kılınmasıdır. Kuşku ve çelişme yoktur onda. Âlemlerin Rabbi'ndendir o. Yunus 37

Bu Kur'an, uydurulacak bir hadis değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. Yusuf 111

Yukarıda verdiğim ayetlerden, dinin tümünün ayrıntılı bir şekilde Kuran’da olduğunu ve Kuran’ın hiçbir şeye ihtiyacının olmadığını görüyoruz. Kuran’ın hiçbir şeye ihtiyacı yoksa, bizim de, Kuran’dan başka bir dini kitaba ya da dini bir kişilik olduğu iddia edilen birilerine ihtiyacımız yoktur. Kuran kendisi dışında uyacağımız bir adres vermemektedir.

Dileğimiz; Kuran Müslümanlarını sapık ilan eden zihniyetin, Kuran’a bağlanmaları ve Kuran Müslümanlarının İslam’a zararı dokunacak son kişiler olduklarını anlamalarıdır...
05.08.2015 15:33
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Backqround Çevrimdışı
Administrator
*****

Yorum Sayısı: 2,440
Üyelik Tarihi: 12.07.2015
Rep Puanı: 77
Yorum: #4
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Işık , Kur’an...

Kur’an keşfedilmeyi bekleyen bir ışıktır, nurdur. Evet, Kur’an tüm zamanlara hitap eden, her çağın ve ilmin ışığın da toplumu aydınlatan, eşi benzeri olmayan bir rehberdir, Allah ın tebliğidir. Bugün biz Müslüman toplumlar olarak İslam ı, yüzlerce yıl önceki toplumların anladıklarını düşündüğümüz şekliyle bugün bizler anlamaya ve yaşamaya çalıştığımız için, Kur’an gerçekleri ile buluşamıyoruz. Çünkü onların, gerçekten Kur’an ı nasıl anladığını, tam olarak bizler bilmiyoruz. Bizlerin bildiği, doğruluğundan emin olamayacağımız rivayet bilgiler. Bu bilgileri Kur’an ile karşılaştırdığımızda, ne yazık ki bir çoğu hakkında Kur’an dan onay alamıyoruz.
Bizler Kur’an ı anladığımızı zannediyoruz. Ama düşünmeden, ayetlerin özüne inmeden, hatta anlamını bilmeden okuyoruz. Bir başka deyişle, sorgulamadan bizlere öğretilenleri, din diye yaşıyoruz. Hâlbuki Kur’an her çağda, tüm toplumlara çağın gerçekleri ile hitap eden bir rehberdir.

KUR’AN IN EMİRLERİ, AMACA YÖNELİKTİR.Allah bizlerden ne istiyorsa, açıkça söyler Kur’an da. Bizler ayetleri çoğunlukla geleneklerimiz, toplumun anlayışı, değer yargıları ile Allah ın hükümlerini yerine getirmeye, ayetleri anlamaya çalışırız. Allah bizlerden ne istiyor, onu anlamaya çalışarak ayetin özüne ne yazık ki inemiyoruz. Bugün bizler İslam ı, günümüz ilmin ışığında değil, yüzlerce yıl öncesinden günümüze ulaşan rivayet ve sanı bilgiler ışığında yaşamaya ve Kur’an ı anlamaya çalışıyoruz. Onun içinde, Allah ın bizlerden ne istediğini doğru anlayamıyoruz.

Bizlerin yapması gereken, Allah ın uyarısında olduğu gibi, yalnız Kur’an ın ipine sarılarak, onu keşfetmeye çalışmak olmalıdır. Yaradan emin olmadığınız bilginin ardına düşmeyin, bunun hesabını sorarım diyorsa, lütfen bu uyarıyı dikkate alalım. Yoksa çok pişman oluruz. Allah Kur’an sizler için rehberdir der ve sorumlu tutulacağımız tüm bilgilerinde, Kur’an da açıklandığını söyler. Bakın bizlerin nasıl dikkatini çekiyor.

İsra 9:

ŞÜPHESİZ Kİ BU KUR’ÂN, İNSANLARI EN DOĞRU VE EN SAĞLAM YOLA İLETİR ve Salih amel işleyen müminlere, büyük bir ecir olduğunu müjdeler.


Kur’an bizleri, en doğru ve en sağlam yola iletecekse, onun yanında dini yaşamak adına, başka kaynaklarında olduğunun söylenmesi, bizleri Kur’an dan uzaklaştıracaktır.

Dinde sakın bölünmeyin diyen Rabbimize inat, bölünmekte bereket, zenginlik vardır diyenler, kendilerine öyle bir yol çizmişlerdir ki, Kur’an yüksek bir yere asılıp, her bilginin olmadığı ve de herkesin anlayamayacağı bir kitap ilan edilmiştir. Onun içindir ki Kur’an, adeta ŞİFRELİ ANLAŞILMASI ZOR, SAKLI KİTAP konumuna sokulmuştur.

Kur’an ın üstünü örtenler, onun keşfedilmesini önleyenler, ATALARININ HURAFE VE BATIL İNANÇLARININ DEVAMINI YAŞAMAK İSTEYENLERDİR. Lütfen bu gerçeklerin artık farkına varalım. Bizlere din diye öğretilen birçok konunun, aslında dinden olmadığını, gelin Kur’an ı keşfederek farkına varalım. Bakın Yaradan bizlere Kur’an için ne diyor.

Enbiya 10:

Andolsun, size öyle bir kitap indirdik ki SİZİN BÜTÜN ŞEREF VE ŞANINIZ ONDADIR. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?
(Diyanet meali)

Allah yemin ederek bizlere çok açık, bakın ne söylüyor. Kur’an öyle bir rehber kitaptır ki, bütün şanınız, tüm ihtiyaçlarınız, dayanacağınız, yardım isteyeceğiniz, kurtuluşumuz yalnız Kur’an dır diyor. Ama bizler Allah ın sözlerine inanmak yerine, batılın, sanı ve rivayetlerin ardına düşerek, ne yazık ki Kur’an ı duymuyoruz bile. Onun içinde, yolumuzu şaşırdık, birbirimize düşman olduk.

DEĞERLİ DİN KARDEŞLERİM. VAKİT BİR SU MİSALİ GEÇİYOR. GELİN İMTİHANIMIZ SONA ERMEDEN, İNANCIMIZI ÖĞRENMEYİ, KEŞFETMEYİ BİRİLERİNE EMANET ETMEKTEN GERİ ALALIM VE BİZZAT KENDİMİZ KUR’AN I KEŞFETMEYE, BUGÜNDEN BAŞLAYARAK ÇABA HARCAYALIM.

Bunu yapmak için de, Kur’an ı bolca anladığımız dilden, ayetler üzerinde düşünerek okuyalım, onu keşfedelim. Daha sonrada ayetleri Kur’an bütünlüğünde anlamaya çalışalım. Çünkü Kur’an bir bütündür, ayetleri de onun parçaları kollarıdır. Allah bir ayetinde bir hüküm verdiyse, asla bir başka ayetinde, onun tersini söylemez. Önce bunu unutmayalım.

Örneğin, şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatin kabul görmediği o günden sakının diyorsa Allah, lütfen başka şefaatçiler aramayalım. Ayetleri, kelimeleri eğip bükerek farklı anlamlar çıkarmayalım. Birileri kelimelere farklı anlamlar verip, bunun tersini kanıtlamaya çalışıyorsa, onlardan uzak duralım. Çünkü onlar batıl inançlarını, nefislerinde harmanlayıp, Allah ın sözlerini değiştirerek, dine fitne sokmaya çalışanlardır, bununda farkında olalım.

Günümüzde inancımıza, öyle yalan yanlış hurafeleri din diye sokmuşlardır ki, bunların farkına varabilmemiz için, önce Kur’an ile buluşmamız gerekir. Allah Kur’an a yakınlık gösterene, onu anlamaya çalışana çok daha yakın olacak ve BİZLERİN GÖNÜL GÖZLERİNİ AÇARAK, dine sokulan hurafe, batıl inançlarımızın, farkına varmamızı sağlayacaktır. Allah çok açık bir hüküm veriyor ve bakın ne diyor.

Zuhruf 44:

Şüphesiz bu Kur’an, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ONDAN HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ.

Allah sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim diye hükmünü verdiği halde, bugün birileri yalnız Kur’an ile olmaz diyor da, Kur’an ın hiç bahsetmediği yüzlerce hükmü dine sokmaya çalışıyorlarsa, bizleri Allah ile aldatmaya çalışanlar var demektir. Lütfen bunların tuzaklarına düşmeyelim, aldatıcılara değil Rabbimize kulak verelim.
Dilerim Allah ın en doğru yolunu, Kur’an ı keşfederek, onun ışığıyla aydınlanarak farkında olan, Allah ın halis kulları arasında oluruz...
05.08.2015 16:36
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Backqround Çevrimdışı
Administrator
*****

Yorum Sayısı: 2,440
Üyelik Tarihi: 12.07.2015
Rep Puanı: 77
Yorum: #5
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
(05.08.2015 15:25)mavan Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  BİSMİLLAH DİYEREK İLK SORUMA BAŞLIYAYIM.

NEDEN KADINLARDAN PEYGAMBER SEÇİLMEDİ ? KADINLARDAN EVLİYA OLURMU ?


Öncelikle "Kadın peygamber yoktur" diyecek kadar kesin bir yargıya varmak yanlıştır diye düşünüyorum.Bu konuda net bir kaynak olmadığı malum.Fakat çoğu din adamı bu kanaatte olsa bile kadın peygamberin yok olduğunu kesin olarak dile getirmek doğru olmayabilir.

Dünyada insanoğlunun varlıgından itibaren her kavme peygamber gönderildiğini ve bunlardan sanırım 25 (rakamdan emin değilim) tanesinin kesin olarak kuranda isminin belirtildiği ve birçok peygamberin daha olduğu ve çoğunun isminin belirtilmediğini biliyoruz.

''Andolsun ki, biz senden önce nice peygamberler gönderdik.Onlardan bir kısmını sana anlattık, bir kısmını da anlatmadık.” (Mü’min, 78)

Ayette anlatılmayan , toplumun düzeltmesi ve inancın yayılması adına kendisine ilahi kelam gönderilmiş kadın peygamberlerde olabilir.

Çok fazla detaya girmeden , Hz. Meryem ahlakıyla , erdemli duruşuyla , Rabbini çokca anmasıyla ve kendisine melek aracılığı ile vahiy gönderilmesi nedeniyle kadın peygamberlerden biri olabilir...
05.08.2015 17:16
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
kocoglu Çevrimdışı
Üye
*

Yorum Sayısı: 1
Üyelik Tarihi: 13.07.2015
Rep Puanı: 0
Yorum: #6
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
Sayın hocam borsa'nın dinimizdeki durumu nedir bazı sohbetlerde caiz olmadığı hatta kumar olduğu soyleniyor bu konuda fikir ve dusunceleriniz nedir?
13.08.2015 11:38
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Backqround Çevrimdışı
Administrator
*****

Yorum Sayısı: 2,440
Üyelik Tarihi: 12.07.2015
Rep Puanı: 77
Yorum: #7
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
(13.08.2015 11:38)kocoglu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Sayın hocam borsa'nın dinimizdeki durumu nedir bazı sohbetlerde caiz olmadığı hatta kumar olduğu soyleniyor bu konuda fikir ve dusunceleriniz nedir?

Borsalar, hisse senetlerinin alım satımlarının yapıldığı yerlerdir. Bu yolla, şirketler hisselerinin bir kısmını satarak karşılıksız yeni finansman ihtiyacı sağlamakta, hisse senedi satın alanlar da atıl fonlarını bir şirkete ortak olarak değerlendirme imkanı bulmaktadırlar.Teorik olarak bakıldığında borsanın, ülke ekonomisi için büyük faydası mevcuttur.Bir şirketin hisse senedini satın almak, o şirkete ortak olmak anlamına gelmektedir.Şirketin karlılık, verimlilik gibi mali yapısındaki müspet veya menfi değişiklikler, hisse senetlerinin itibari/cari (alım-satım) değerlerinde de artış veya azalış şeklinde değişikliklere sebep olduğu gibi, gelecekteki beklentiler de hisse senetlerinin itibari değerinin artmasına veya azalmasına sebep olabilmektedir.

Borsada konusu helal olan bir şirkettin hissesini aldıysanız malınızın haram olduğu söylenemez.Çünkü hisse senedi almak ticareten bir şirkete ortak olmak anlamına gelmektedir.Yanlız burda ufak ama çok önemli bir ayrıntıya değinmek istiyorum. Ülkemizdeki borsa sisteminde önemli ölçüde açıklar bulunmakta.Bu açıklar manipülasyona dayalı işlemlerin derinlemesine yapılmasına neden oluyor.Bu manipülatif sağlıksız işlemlerde kişi yatırımdan çok , hızlıca para kazanmanın peşine düşerken , her işte olduğu gibi bu iştede bilginin , tecrübenin eksikliğine dayalı olarak karanlık bir çukurun içine düşebilmekte.İşte böyle yapılan yatırımlar yatırımlıktan çıkarak adeta kumar oynamaya benzer.Böyle durumları yaşayanların evlerini,arabalarını ellerinde ne varsa bunları kaybettiklerini duymayanımız yoktur.İşte bahsi geçen bu tür yatırımlar yatırım yönünden bana göre caiz değildir.

Her ne kadar endeksimizde sistemler daha sağlıklı duruma getirilmiş olsada bu konuya son derece hassasiyet göstererek yaklaşmak gerekir.Allah insana bilmediğini öğretendir.Her işte olduğu gibi borsa dolayısıyla hisseler belli bir sistem üzerinden hareket ettirilir.Nasıl bir mühendis binayı inşaa ederken zemininden tuğlasına , kullanacağı demirin kalınlığından , dış cephe malzemesine kadar herşeyi en ufak ayrıntısına kadar gerekli tespitlerde bulunduktan sonra işleme koyuyorsa , aynı şekilde borsaya hisse senetlerine yatırım yapmadan öncede gerekli alt yapıyı oluşturak teknik ve temel analiz bilgisiyle hareket edilmesi gerekir.Atıyorum D grubunda yer alan hisseler için sistem yatırımcıya uyarıda bulunarak bu gruptaki hisseleri riski yüksek diyerek en alt gruba atmış.Yani bizler sistem tarafından birşekilde uyarılmışız.Bu uyarılma borsanın sağlıklı bir yol üzere yapılandırılmaya çalışıldığını bize göstermekte.Neden bu hisseler için sistem bizi uyarıyor ; çünkü bu hisseler manipülasyon yapılabilecek çok büyük açıklara sahipler.Bununla birlikte özkaynakları yetersiz.Siz şimdi kalkıp bu tür hisselere , kolay para kazanacağım , diyerek ; şirketin borcunu , karını ,zararını , defter değerini , piyasa defter değerini , trendini , f/k oranını araştırmadan atladığınızda böyle bir yatırım benim nezdimde yatırım olmaktan çıkar ve kumara girer.Bu tür yatırımların kişiye ve ailesine son derece dönüşü olmayan zararlar vereceği kaçınılmaz bir gerçektir.Allah'ın haram kılmadığı bir durumu bizim haram dememiz doğru olmayacağından bu tür yatırımları kendi düşüncem içinde haramdır demeden sadece doğru bulmadığımı belirterek yetinebiliyorum...

Bu arada ben inançlı bir insanım diyen birinin , Allah'ın onay vermediği bir konuda adeta şeytana hizmet eder derecesinde haram kılınan malları üreten ve işini sadece faiz geliri üzerinden yapan ve bu yönde ısrarla durşunu sürdüren şirketlere para kazanacağım arzusu ile yola çıkarak yatırım yapılması doğru değildir.Çünkü Allah ayetlerinde içkiden ve faizden uzak durulmasını bizlere açıkca bildirmiştir.Bunların dışında Allahın haram kılmadığı bir üretimle çalışmalarına devam eden ve borsada işlem gören şirketlerin hisselerinden alım satım yaparak bir ticarette bulunmak dinen bir sorun teşkil etmez...
13.08.2015 13:13
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
mavan Çevrimiçi
Üye
*

Yorum Sayısı: 161
Üyelik Tarihi: 13.07.2015
Rep Puanı: 0
Yorum: #8
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
"BackqRound hocamızın önceki yazılarından alıntıdır"

BİZ KUR'ANIN KOYDUĞU HARAMLARIN DIŞINDA,ÖYLE HARAMLAR EDİNDİK Kİ,SAY SAYABİLİRSEN.BÖYLE YAPIP,ALLAHI'IN SINIRLARINI AŞINCA,ELBETTE RABBİMİZİN SEVGİSİNDEN,ŞEFKATİNDEN UZAK KALIYORUZ.DUALARIMIZDA,YAPTIKLARIMIZ ÖLÇÜSÜNDE KARŞILIK BULUYOR.ALLAH KAVİMLERİ NEDEN CEZALANDIRDIĞININ ÖRNEĞİNİ DE VERİYOR VE BAKIN NE DİYOR.

MAİDE 78:

İSRAİLOĞULLARINDAN KAFİR OLANLAR,DAVUD VE MERYEM OĞLU İSA DİLİYLE LANETLENMİŞLERDİR.BUNUN SEBEBİ,SÖZ DİNLEMEMELERİ VE SINIRI AŞMALARIDIR.

ALLAH LANETLEDİĞİ TOPLUMLARIN,NE MAKSATLA CEZALANDIRDIĞINI BAKIN NEKADAR AÇIK BİR ŞEKİLDE BELİRTİYOR BİZLERE.BUNUN SEBEBİ,GÖNDERDİĞİM KİTAPLARIN DIŞINA ÇIKIP SÖZ DİNLEMEMELERİ,SINIRI AŞMALARIDIR DİYOR.LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ,KAFİR DİYE BAHSEDİLENLER, ALLAH'A İNANMAYANLAR DEĞİL,ALLAH'IN KOYDUĞU SINIRI AŞANLAR.

ALLAH TEVBE SÜRESİ 112. AYETİNDE MÜJDELENECEK VE MÜKAFATLANDIRILACAK OLANLARIN KİMLER OLDUĞUNU SAYARKEN,EN SONUNDA YİNE ÇOK ÖNEMLE DİKKATİMİZİ ÇEKEREK,ALLAH'IN SINIRLARINI KORUYANLARIN,MÜKAFATLANDIRACAĞINI SÖYLER.KONUMUZUN DAHA iyi anlaşılması için iki ayet örneği daha vermek istiyorum.

MAİDE 87:

EY İMAN EDENLER!ALLAHIN SİZE HELAL KILDIĞI İYİ VE TEMİZ ŞEYLERİ HARAM KILMAYINIZ VE SINIRI AŞMAYINIZ.ALLAH SINIRI AŞANLARI SEVMEZ.

NAHL 116:

DİLLERİNİZİN UYDURDUĞU YALANA DAYANARAK,"BU HELALDIR,ŞU DA HARAMDIR"DEMEYİN!ÇÜNKÜ ALLAH'A KARŞI YALAN UYDURMUŞ OLURSUNUZ.ŞÜPHESİZ ALLAH'A KARŞI YALAN UYDURANLAR,KURTULUŞA EREMEZLER.

Sınırın aşılmasından maksadın ne olduğu,bu iki ayette çok güzel anlaşılıyor.Allah ın sınırlarının,Kur'an hükümleri ile çizilmiş olduğunu görüyoruz.Kur'an ın dışına çıkmanın da,Allah ın sınırlarını aşmak olduğu,apacık ayetlerden görülüyor.Allah birçok ayrtinde,bizlerin Kur'an ın ipine sarılmamızı istiyorsa, Allah ın sınırları çok açık belirlenmiştir.

Dilerim Yüce Rabbimizden,islam ın sınırlarını Kur'an dan bizzat öğrenen ve o sınırları asla aşmayan,Kur'an ın tüm ayetlerini hayatına geçiren ve ona ters düşen hiç bir bilginin ardına düşmeyen,islam ı hurafe ve batıldan uzak yaşayan,Rabbin halis kullarından oluruz.
14.09.2015 14:10
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
meftun Çevrimdışı
Üye
*

Yorum Sayısı: 1
Üyelik Tarihi: 13.07.2015
Rep Puanı: 0
Yorum: #9
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
S. A. Hocam sorum haram aylarla ilgili Kuran da

9:36 - Doğrusu, Allah katında ayların sayısı oniki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır. Bu da doğru olan dinin hükmüdür. Bu sebeple bunlar hakkında nefislerinize haksızlık yapmayınız. Müşrikler size karşı topyekün savaştıkları gibi siz de onlara karşı topyekün savaş açın. Ve iyi bilin ki, Allah müttakilerle beraberdir.

ayeti var buradaki haram ayların hangileri olduğunu ve haramdan kastın ne demek olduğunu açabilirmisiniz? ve bu 4 haram ay hangileri olduğunu?
Şimdiden teşekkürler Allah razı olsun.
23.10.2015 16:29
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Backqround Çevrimdışı
Administrator
*****

Yorum Sayısı: 2,440
Üyelik Tarihi: 12.07.2015
Rep Puanı: 77
Yorum: #10
Cvp: TEOLOJI BÖLÜMÜ
(23.10.2015 16:29)meftun Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  S. A. Hocam sorum haram aylarla ilgili Kuran da

9:36 - Doğrusu, Allah katında ayların sayısı oniki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır. Bu da doğru olan dinin hükmüdür. Bu sebeple bunlar hakkında nefislerinize haksızlık yapmayınız. Müşrikler size karşı topyekün savaştıkları gibi siz de onlara karşı topyekün savaş açın. Ve iyi bilin ki, Allah müttakilerle beraberdir.

ayeti var buradaki haram ayların hangileri olduğunu ve haramdan kastın ne demek olduğunu açabilirmisiniz? ve bu 4 haram ay hangileri olduğunu?
Şimdiden teşekkürler Allah razı olsun.


Günümüzde dinin Kuran`a göre uygulanmadığı konulardan biride Hac`dır. Hac vazifesi günümüzde kısa süreye sıkıştırılmıştır. Bu kısa süre içerisinde milyonlarca insanın kontrolüde zor olduğundan üzücü olaylarla karşılaşabiliyoruz ve birçok hacı aslında Kuran`da olmayan (şeytan taşlama gibi) yerlerde vefat ediyor.

Kuran`da Bakara 197 de Hac bilinen aylardır derken çoğul ifade kullanılır. Buradaki çoğul eki arapçada en az 3 ü ifade eder.Hac aylarının bilinen aylar olması onların eskiden beri bilinmesi ve onların aynı zamanda haram aylar olması özellikleri vardır.

Haram aylarda savaşın yasak olması Hac görevinin yerine getirilmesini sağlar. Bakara 194. ayette haram aylardan bahsetmesinden iki ayet sonra Hacdan bahseder.Bakara 217. ayette haram aylarda savaşmanın büyük suç olduğu vurgulanır aynı zamanda haccın yapıldığı Mescid-i Haram`a ulaşılmasının engellenmemesi gerektiğini söyler.

Maide 2 ' de haram ay ve haccın ihramları beraber geçiyor. Tevbe 36 "...Allah katında ayların sayısı 12 dir.Bunlardan 4 ayı haram aylardır..." der. Bakara 189 da bu 4 ayın kameri takvimdeki tam aylar olduğunu anlarız.

Kuran`ı okuyan herkesin Haccın 4 haram ay olan Zilhicce Muharrem, Safer, Rabiul Evvel de olabileceğini bilmesi gerekir ama çoğumuz böyle yapmayıp kulaktan dolma bilgiler ve geleneklerle yetindiğimiz için ne dinimizi doğru dürüst biliyoruz ne de uygulamalarını...
25.10.2015 04:37
Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: mavan, 7 Ziyaretçi